12/07/2019 - شنبه 16 آذر 1398
Search


معرفی منطقه 8

منطقه 8 تهران به وسعت 1322 هکتار كه درحوزه شرقي تهران واقع شده از سمت شمال و شمال شرقي به  شهرداري منطقه 4 ؛ از جنوب به شهرداري منطقه 13 ؛ و از سمت غرب به شهرداري منطقه 7 محدود مي شود ، نخستين محله مهاجر نشين از سال 1320 به بعد در اراضي جواديه در جنوب غربي تهران بوجود امده كه به تدريج پا به پاي آن توسعه بي ضابطه شهري در شرق تهران و ديگر نواحي نيز شروع شد و تهران دراندك زمان چهره كلان شهر را پيدا كرد تراكم جمعيت در زمان حكومت دكتر مصدق عرصه را بر شهر نشينان تهي دست چنان تنگ كرد كه ناگهان مردم در شرق تهران دست به تصرف عدواني اراضي باير زدند و شروع به خانه سازي در اراضي تصرفي خود كردند كه به همين جهت به محله مفت آباد معروف شد

در پي اين هجوم بي سابقه و خانه سازي بي ضابطه در اراضي مفت اباد دولت دستور دادكه در دو ناحيه نازي اباد و نارمك كه اراضي انها خالصه و در تملك دولت بود طرح شهرسازي با اصول و ضوابط مدني پياده شود.
خيابان بندي ها و تقسيم اراضي و متد شهرسازي در دو منطقه ياد شده به سرعت اغاز و عمليات خانه سازي در انها شروع شد.                          
 

تاريخچه محله هاي منطقه 8
 
نارمک

 

نارمك یکی از قدیمی ترین محله های تهران است و در آغاز ، دهكده اي قديمي و یکی از مناطق خوش آب و هوا و سردسیری تهران به شمار می رفته است و در سر راه قوچک و لواسان و ناز و رودبار قصران قرار داشت . در  گذشته در نارمك باغ انار زياد بود و انار نارمك پرآب و خوشمزه مفهوم كلمه نارمك يعني مكيدن انار و منظور از كلمه نارمك يعني محلي كه انارهاي درشت در آن ميرويد.               

نارمك در سر راه قوچك و لواسان و ناز و رودبار قصران به صورت دهكدهاي قديمي به نظر مي رسيده است.

در فرهنگ جغرافيايي آمده است که دهكده نارمك از توابع شميران در 9 كيلومتري جنوب شرقي امامزاده صالح و 5 كيلومتري شمال جاده تهران به دماوند واقع شده است. اين دهكده سردسير داراي 100 نفر سكنه و آب آن از قنات تامين مي شد.
محصولات عمده آن ، دهكده غلات و انار و شغل اها لي آن زراعت و باغباني و راه رسيدن به دهكده نارمك فرعي و داراي يك قلعه قديمي بوده است.این محله که در نوع خود در جهان منحصر به فرد است به همراه تهرانپارس در دهه 20 توسط فرانسوی ها ساخته شد.
 

تهرانپارس

 
طرح شهرک سازي در اين منطقه ميتوانست الگويي مناسب براي مناطق ديگر باشد ليكن تنها تهرانپارس بااصول(مدرن شهري) توسط سرمايه داران زرتشتي احداث شد. اما سالهاي بعد هر سه منطقه تهرانپارس و نارمك و نازي اباد مورد هجوم بساز و بفروشها و معماران تجربي قرار گرفت.       

 
نظام آباد
   
 
این ناحیه از مناطق قدیمی تر بوده و از بافت متراکم تر و پر جمعیت تری برخوردار است.نظام آباد غربی ترین قسمت منطقه بوده و در مرز با منطقه 7 شهرداری قرار گرفته است.

حق انتشار اطلاعات براي منطقه 8 شهرداري تهران محفوظ است 1389   
To Top