11/13/2019 - چهارشنبه 22 آبان 1398
Search

موفقیت اولین عمل پیوند شبکیه مصنوعی به چشم یک فرد نابینا

موفقيت هاي پزشکي

گروهی از پزشکان ایتالیایی پس از صدور مجوزهای تجاری سازی از سوی کمیسیون اروپا اولین پیوند شبکیه مصنوعی را بر روی چشم یک مرد نابینا انجام دادند.
این عمل جراحی که در بیمارستان پیزا انجام شد، اولین پیوند پروتز شبکیه به چشم یک بیمار است.
این پروتز که Argus II نام دارد در لابراتوارهای موسسه "محصولات پزشکی SecondSight" در کالیفرنیا ساخته شد و اکنون پس از بیش از 9 سال فازهای آزمایشی بسیار موفقیت آمیز توانست وارد فاز تجاری سازی شود.
بیماری که این پیوند را دریافت کرد یک مرد 60 ساله ایتالیایی است که در اثر بیماری کوری تدریجی رنگدانه ای شدن شبکیه تقریبا بینایی هر دو چشم خود را از دست داده است.
این عمل پیچیده در حدود 4 ساعت به طول انجامید. به گفته پزشکان، برای اینکه چشم بتواند به طور کامل خود را با عمل جراحی و دستگاه جدید تطبیق دهد و این شبکیه مصنوعی فعال شود به دو هفته زمان نیاز خواهد بود.
این پروتز شبکیه از الکترودهای کوچکی ساخته شده است که به شبکیه بیمار پیوند می خورند و می توانند از طریق یک دوربین بسیار کوچک که بر روی یک عینک نصب شده است پیامهای بصری را دریافت کنند.
سپس الکترودها با شبکیه چشم بیمار ارتباط برقرار می کنند و یک تصویر ابتدایی از اجسام، افراد و چشم انداز محیط را می سازند، به طوریکه ماهیت آنها برای مغز قابل تشخیص می شود.
براساس گزارش لاستمپا، در این خصوص سرپرست تیم جراحان این عمل پیوند توضیح داد: "بسیار خرسندم که بیمارستان ما می تواند اولین درمان تصویب شده برای افراد نابینای متاثر بیماری رنگدانه ای شدن شبکیه را ارائه کند. پزشکی اکنون می تواند برای این گروه از نابینایان حرفی برای گفتن داشته باشد."
در حدود چهار ماه قبل، کمیسیون اروپا مجوز تولید انبوه شبکیه مصنوعی که می تواند نابینایی ناشی از این بیماری تخریب شبکیه را در افراد درمان کند، پس از موفقیت آزمایش این ابزار در درمان نابینایی بیش از 30 بیمار صادر کرد.
اکنون، این اولین عمل پیوندی است که پس از صدور مجوز مقامات اروپایی انجام شده است.

منبع : خبرگزاری مهر


تعداد مشاهده: 910
1390/11/25
بازگشت
rating
  نظرات


حق انتشار اطلاعات براي منطقه 8 شهرداري تهران محفوظ است 1389   
To Top