12/12/2019 - پنجشنبه 21 آذر 1398
Search

کشف يک روش جديد برای ايستادن و راه‌رفتن افراد معلول

موفقيت هاي پزشکي

پسر جوانی که5 سال پيش در يک سانحه رانندگی از اولين مهره گردن دچار فلج شده بود توانست با استفاده از الکترودهای تحريک کننده بايستد و روی تردميل راه رود.
به گزارش ايرنا و به نقل از پايگاه مجله علمی لنست، دانشمندان دانشگاه کاليفرنيا موفق شدند با استفاده از چند الکترود، سيگنال‌های الکتريکی را به شبکه‌های عصبی موجود در ستون فقرات فرد معلول هدايت و آنها را تحريک کنند.
با استفاده از اين شيوه نه‌تنها ماهيچه‌های پا تحريک می‌شوند بلکه رشته‌های عصبی واقع در قسمت پايين ستون فقرات ( بسيار پايين‌تر از ناحيه آسيب‌ديده ) کنترل می‌شوند که نهايتاً منجر به ايستادن و قدم برداشتن فرد معلول می‌شود.
فرد بيمار با استفاده از اين شيوه و به کمک مددکاران توانست بايستد، دست و پای خود را به طور کاملاً ارادی حرکت دهد و روی تردميل راه برود.
در اين روش‌سيگنال‌ها به شبکه اعصاب ستون فقرات فرستاده می‌شوند؛ پس از آن پيام به اعصاب پا و ماهيچه‌های آن فرستاده می‌شوند و فرد قادر است گام بردارد.
پيش از اين از چنين الکترودهايی، البته نه به اين شکل، در درمان کمردرد استفاده می‌شده و به نوعی يک روش مکمل در فيزيوتراپی بوده است.
آمارگيری اخير انجام‌شده در مرکز سلامت آمريکا نشان می‌دهد که بيش از 6/5 ميليون آمريکايی با انواع مختلف فلج زندگی‌می کنند که از اين ميان 3/1 ميليون نفر مبتلا به قطع کامل نخاع هستند که اندام‌تحتانی آنها کاملاً فلج بوده و به‌هيچ عنوان کنترل مثانه و روده را ندارند.
بنابراين اين رويکرد يک روش مناسب برای تحريک سلول‌های عصبی اين افراد است. اين روش نه‌تنها کوچکترين آسيبی به بدن وارد نمی‌کند و فاقد هرگونه عوارض جانبی است؛ بلکه موجب قدرت بخشيدن به ماهيچه‌های فرد معلول می‌شود و از تخريب آنها جلوگيری می‌کند.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا)


تعداد مشاهده: 717
1390/11/25
بازگشت
rating
  نظرات


حق انتشار اطلاعات براي منطقه 8 شهرداري تهران محفوظ است 1389   
To Top