11/13/2019 - چهارشنبه 22 آبان 1398
Search

دنیای شگفت انگیز کاکتوس ها

 

 

دنیای شگفت انگیز کاکتوس ها

کلمه کاکتوس به معنای گیاه خاردار است و یونانیان باستان نوعی کنگر را کاکتوس می نامیدند. بعد ها از این کلمه  برای نامیدن گونه های بیشماری از گیاهان استفاده شد که ویژگی های مشترکی چون گوشتی بودن و ساقه هایی که آب را در خود ذخیره می کردند و پوششی پر خار که گاهی به صورت برگ بود را دارا بودند.شرایط آب و هوایی که کاکتوس ها بومی آن بودند بیابان های خشک و سوزان بود و این گیاهان به مرور خود را با این شرایط سازگار کردند تا آنجا که سطح برگ ها به خاطر جلوگیری از تبخیر به خار تبدیل شد و ساقه ها که محل نگهداری و انبار ذخیره آب بود روز به روز قطورتر گردیدند. برای اولین بار در ایران کاکتوسی به نام اپونتیا در زمان مظفرالدین شاه به کشور وارد شد که بعد ها در فارسی به زبان مادر شوهر معروف گردید.

پرورش و نگهداری کاکتوس ها

با آنکه پرورش و نگهداری این گیاهان بسیار آسان و بی دردسر است ولی به هر حال نیاز های مشخصی دارند که باید به موقع برآورده شود.با توجه به شرایط محیط زیست طبیعی آنها که آفتاب شدید آب کم و کوتاهی فصل رویش است باید در نظر داشت که این گیاهان به نور فراوان نیاز دارند. آنها را در آفتاب گیر ترین محل قرار دهید در غیر این صورت با استفاده از نور مصنوعی کمبود نور را جبران کنید. بنا بر ویژگی خاص بیابانی بودن شان گونه های متنوع این تیره می توانند رطوبت نسبی 10 تا 30 در صد داخل آپارتمان ها و خانه های گرم را به خوبی تحمل و رشد کنند. همه این گیاهان در حالی که نیازی به آبیاری مرتب و مداوم ندارند، از تقویت و کود دادن نیز تا حدودی بی نیازند و پوست خشن آنها سپر خوبی در برابر حمله حشرات مخرب است و نیز رشد بطئی آنها زحمت جا به جا کردن را به حداقل می رساند.

زمان آبیاری و درجه حرارت

نکته بسیار مهمی که رعایت آن در مورد گیاهان گوشتی مخصوصا کاکتوس ها با اهمیت است، خودداری از آب زیاد است. افراط در آبیاری موجب مرگ این گیاهان می گردد. فقط باید آنقدر آب بدهید که کاکتوس ها چروکیده و خشک نگردند. در زمستان بیشتر آنها در حالتی شبیه به خواب قرار می گیرند که معمولا هر 3 تا 4 هفته آبیاری آنها کافیست. درجه حرارت آب نیز متعادل باشد تا باعث شوک به گیاه نگردد.روز های آفتابی و خشک از روز های بارانی و ابری و قبل از ظهر نیز از سایر اوقات برای آبیاری این گیاهان بهتر است.


تعداد مشاهده: 1726
1390/12/2
بازگشت
rating
  نظرات


حق انتشار اطلاعات براي منطقه 8 شهرداري تهران محفوظ است 1389   
To Top